kkk

1) Kas saapaid võib lisada igaüks?

Jah, otse loomulikult. Samas tuleb muidugi jälgida, et täidetakse osalemistingimusi. Saagu need siinkohas ka lühidalt välja toodud – pilt peab olema enda tehtud, ei tohi olla lavastatud ning pildiga on kaasa pandud ka nõutud taustainformatsioon. Ja ka pildi suurus peab olema sobiv.

2) Kui ma kõik lahtreid täida ei oska, kas siis uut saabast lisada ei saagi?

Päris nii see ei ole. Mõned lahtrid on olulisemad kui teised, aga tore oleks muidugi kõiki korrektselt täidetuna näha. See lihtsustab tunduvalt asurkonna ja levikupiiride välja selgitamist. Ilmselt enim probleeme tekitavaks on geograafiliste koordinaatide määramine. Selleks on mitmeid võimalusi. Kõige lihtsam muidugi on omada GPS seaded, mille abil kohe pildistamise hetkel koordinaadid määrata. Aga saab ka teisit. Imelihtsasti leiab hiljem asukoha üles ka kodus arvutitaga istudes. Selleks on terve rida võimalus:

Maa-ameti Geoportaal – http://xgis.maaamet.ee/
Google Maps – http://maps.google.com/
Google Earth – http://earth.google.com/

Kindlasti on analoogilisi kohti veel. Nii et vali üks ülalmainitud vahend ning otsi jäädvustatud saapa asukoht satelliitfotolt üles. Märgi koht ära ja saada koordinaadid mulle. Imelihte, ei ole üldse ulme!

Koordinaate ühelt kujult teisele saab ümberarvutada siin.

Kui on siiski probleeme, siis katsu uut leiukohta nii täpselt kui võimalik sõnaliselt kirjeldada.

3) Mida teha kui saapa lisamine ei õnnestu?

Võta kindlasti ühendust administraatoriga, kas kommentaari näol või epostitsi – namstoop@gmail.com ning leiame üheskoos probleemile lahenduse.

4) Tahan küll uut saabast lisada, aga ei taha, et minu kontaktandmed avalikuks saaksid. Mida teha?

Imelihtne – jäta saapa lisamisel vastav märge ja saabas ilmub avalikuse ette märkega “anonüümne annetaja”. Eposti aadress jääb alati ja igal juhul külalistele ja spämpottidele saladuseks, seda on saapa lisamisel vaja lihtsalt juhuks, kui miskit vaja ületäpsustada.

5) Tahan küll uut saabast lisada, aga samas ei taha enda autoriõiguseid pildile kaotada.

Ei maksa muretseda – pildi autoriõigused jäävad ikka ja alati sulle, neid ainult näidatakse siis üheskoos teistega. Sinu arvuti kõvakettal oleks ju sellel õnnetul üksikul saapapildil igav, siin saab koos teiste omasugustega andmebaasides ringi hullata ja ning laiadele rahvahulkadele silmailu pakkuda.

6) Kas saabaste pildistamine võib olla mingilgi moel ohtlik?

Seni teada olevalt ühtegi märget saaparünnakute kohta pole tulnud. Samas tuleb alati jälgida häid tavasid ja kasutada tervet mõistus ja mitte ronida saapa järele sinna, kuhu niisama ei läheks. Olgu selleks siis mõni ohtlik koht, kust ähvardab alla kukkumine, tungimine kellegi eravaldusesse või tormamine sõiduteele. Iga uus saapaleid on küll väärtuslik, aga tervis veel väärtusliku.

7) Kust võib saapaid leida?

Nagu senine kogemus on näidanud, siis kust iganes. Peaasi on lahtiste silmade ringi käia. Aga siiski on mõned piirkonnad, kus neid on rohkem kui teisi. Veidike selle kohta informatsiooni saab ülevaateartiklist. Kuna vahepeal on uus saapaid lisandunud, siis ei pruugi kõik seal toodud numbrid enam kehtida, aga üldjoontes seaduspärad vast on säilinud – saapaid on rohkem suure inimmõjuga aladel ning mere läheduses.

kirjuta kommentaar